Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Biatlonista Alina Stremous câștigă aurul…

Biatlonista Alina Stremous câștigă aurul la Campionatul European din Germania, la cursa de 10 km

Biatlonista, Alina Stremous a cucerit medalia de aur la Campionatul European din Germania, la cursa de 10 km cu rezultatul 30:39. Ea a câștigat cursa cu rezultatul 30:39.2, fiind urmată de germanca Janina Hetticj (30:56.9) și norvegianca Jenny Enodd (31:06.0).

Anterior, sportiva a cucerit medalia de argint la Campionatul European din Germania la cursa individuală 15 km, cu rezultatul 44:35. Ea a fost întrecută cu 12 secunde de rusoaica Evghenia Burtasova. Podiumul a fost completat de o altă reprezentantă a Rusiei, Natalia Gherbulova.

Alina Stremous va debuta la Jocurile Olimpice de la Beijing pe 5 februarie.