Președinta Comisiei juridică, numiri şi imunităţi, Olesea Stamate a fost eliberată din funcția de consilieră prezidențială. Președinta Maia Sandu a semnat decretul
Președinta Comisiei juridică, numiri şi imunităţi, Olesea Stamate a fost eliberată din funcția de consilieră prezidențială în domeniul justiției, în baza cererii de demisie.
Decretul semnat de președinta R.Moldova, Maia Sandu:
Anterior, trei consiliere din Cabinetul președintei Maia Sandu au fost eliberate din funcție. Natalia Davidovici a fost eliberată din funcția de consilieră pentru relații interetnice, Ala Nemerenco – din funcția de consilieră în domeniul sănătății, iar Liliana Nicolaescu-Onofrei din funcția de consilieră în domeniul educației și cercetării.
Ala Nemerenco a fost numită ministră a Sănătății în Guvernul Gavrilița. Liliana Nicolaescu-Onofrei și Natalia Davidovici sunt deputate din partea fracțiunii parlamentare „Partidul Acțiune și Solidaritate”.
Președinta R. Moldova, Maia Sandu a semnat și decretul privind eliberarea lui Andrei Spînu din funcția de secretar general al Aparatului președintelui.
Spînu ocupă funcția de viceprim-ministru, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale în Guvernul condus de Natalia Gavrilița.