Principală  —  Ediţia PRINT  —  Sportiv   —   LIVE TEXT/ Campionatul Mondial de…

LIVE TEXT Campionatul Mondial de Fotbal 2018: Franța a învins Croația cu 4 la 2

Echipa Franţei, campioană mondială în 1998, a obținut al doilea titlu mondial în Finala Cupei Mondiale de Fotbal din Rusia. Franța a învins Croația cu 4 la 2. Pentru Croația, calificarea în ultimul act al unui Campionat Mondial de Fotbal reprezintă cea mai mare performanță a sa.

Final de meci: Scorul: 4:2 pentru Franța.

În minutul 90 se mai oferă 5 minute de prelungire.

Se intră în ultimele zece minute ale partidei. Franța efectuează o schimbare.

Minutul 68: Este 4-2 pentru Franța, după ce Croația reduce din diferență, prin Mandzukic, la o neatenție a portarului francez.

Minutul 66: Este 4-1 pentru Franța, gol înscris de Kylian Mbappe.

Minutul 59:  Este 3-1 pentru Franța!!! Gol înscris de Paul Pogba. Un șut de la marginea careului.

E pauză la Moscova, în FINALA FRANȚA-CROAȚIA, scor 2-1.

Sunt deja trei goluri marcate în 40 de minute. Iar hențul croaților a fost comis chiar de către cel care readusese echilibrul pe tabela de marcaj: Perisic.

Minutul 39: Execută Griezmann. GOOOL: 2-1 pentru Franța.

Minutul 36: Penalty pentru Franța la un henț al croaților. Arbitrul a consultat sistemul VAR.

Minutul 28: Franța – Croația 1-1. Perisic a egalat scorul în minutul 28.

Minutul 18: Franța – Croația 1-0.  Franța a deschis scorul cu un autogol dat de Mario Mandzukic. Mandzukici a trimis cu capul în propria poartă la centrarea lui Antoine Griezmann.

Echipele Franței și Croației s-au confruntat astăzi, 15 iulie, în Finala Cupei Mondiale de fotbal pe stadionul Lujniki din Moscova, unde s-au adunat 80 de mii de persoane.

Sâmbătă, 14 iulie, în finala mică a Cupei Mondiale 2018, Belgia a reușit să obțină cel mai bun rezultat al său din istorie: medialia de bronz, după ce a învins selecționata Angliei cu scorul 2:0.