Principală  —  Ediţia PRINT  —  Sportiv   —   Belgia este noua deținătoare a…

Belgia este noua deținătoare a medaliei de bronz la Campionatul Mondial de Fotbal 2018

În finala mică a Cupei Mondiale, Belgia a deschis scorul în faţa Angliei după doar patru minute. În minutul 82, cu doar 8 minute înainte de final de meci, Belgia a punctat pentru 2 la 0 și a înregistrat astfel cea mai bună performanţă a sa la Cupa Mondială, după ce în 1986 a pierdut finala mică disputată cu Franţa şi s-a clasat pe locul 4.

Anglia şi Belgia s-au mai înfruntat în faza grupelor la această ediție, ambele utilizând atunci echipe masiv „remaniate”, iar Belgia s-a impus cu scorul de 1-0.

Selecționatele Belgiei și Angliei s-au înfruntat din nou la Campionatul Mondial de Fotbal găzduit de F. Rusă, pe stadionul Krestovski din Sankt Petersburg, care are o capacitate de 68.134 locuri.

Finala Campionatului Mondial se va disputa duminică între echipa națională a Franței și cea a Croației.