Principală  —  Ştiri  —  Social   —   DOC/ COVID-19: Ministerul publică donațiile…

DOC COVID-19: Ministerul publică donațiile repartizate către instituțiile medicale

Foto: Pixabay.com

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS) a publicat un tabel cu privire la donațiile făcute de companii, persoane fizice și ONG-uri sistemului medical din R. Moldova în perioada pandemiei de COVID-19.

Astfel, în listă se regăsesc circa 130 de donatori, ale căror bunuri oferite au fost repartizate către circa 70 de instituții.

Donațiile includ, în mare parte, mănuși, măști, dezinfectanți, viziere, produse medicale și medicamente.

Într-un comunicat de presă, MSMSP menționează că „lista donațiilor va fi completată o dată pe săptămână, în funcție de ofertele înaintate pe parcurs”.

Ieri, 15 aprilie, MSMPS a raportat că, în total, au fost înregistrate 2154 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, dintre care 2019 cazuri confirmate prin laborator și 135 cazuri confirmate clinic-epidemiologic. În total, 235 persoane au fost tratate şi 54 persoane au decedat din cauza COVID-19.