Decis: Toate școlile din România se închid în perioada 11-22 martie. Măsura ar putea fi prelungită
Premierul interimar al României, Ludovic Orban a anunțat, luni seară, decizia Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă de a închide unitățile din învățământul preuniversitar din România, în perioada 11-22 martie.
Declarațiile lui Ludovic Orban:
– Încercăm zi de zi să luăm cele mai bune măsuri pentru a face față oricărei situații.
– Am luat decizia de suspendare a cursurilor în învățământul preuniversitar pe o perioadă limitată, între 11-22 martie, inclusiv, cu posibilitate de prelungire. Este o măsură cu caracter preventiv.
– Primul argument este o creștere a riscului de intrare în țară a unor persoane din zone cu o largă răspândirii a virusului.
– Este vorba despre opt zile de curs. Grija este de a-i feri pe copii de orice risc de contaminare.
– Suntem mobilizați la maximum. Fac un apel către ceilalți lideri politici, acest subiect nu este un subiect politic. Nu pot fi de acord ca pe subiectul coronavirus să se facă jocuri politice, calcule politice, unii să încerce să câștige pe plan politic.
– Măsura se aplică doar pentru 8 zile de curs, am lăsat un timp de adaptare pentru ca părinții să găsească o soluție să aibă grijă de copii.
Ministrul român Marcel Vela anunță măsurile suplimentare de combatere a noului coronavirus:
– Articolul 1. Se aprobă suspendarea cursurilor din toate unitățile din învățământul preuniversitar de la data de 11 martie până la data de 22 martie, cu posibilitatea de prelungire.
– Articolul 2. Se aprobă suspendarea transportul rutier de persoane, pentru toate cursele efectuate de operatorii de transport spre Italia și dintre Italia, în perioada 10 martie – 31 martie.
– Operatorii de transport rutier care efectuează servicii regulate au obligația de a comunica cetățenilor români faptul că vor intra în carantină sau autoizolare pe teritoriul României.
Articolul 3. Se aprobă suspendarea sau interzicerea de către operatorii feroviari de noi trenuri spre Italia și dinspre Italia spre România, începând din 12 martie până pe 30 martie.
– Operatorii feroviari vor avea obligația să afișeze mesaje prin care românii din Italia vor fi informați că vor intra în carantină sau izolare pe teritoriul României.
– Articolul 4. Se aprobă sistarea programelor de studii privind schimbul de experiență, cu unități de învățământ din Italia, până la data de 31 martie.
– Articolul 5. Se suspendă stagiile în spitale pentru cursanții școlilor postliceale.
Articolul 6. Se aprobă instituirea obligației pentru unitățile de alimentație publică de a lua măsuri în privința: dezinfecția frecvente a suprafețelor expuse (ex. cărucioare, coșuri de cumpărături, clanțe de la uși, butoane de la lifturi etc.), în special în zona caselor de marcat, cât și instituirea de măsuri pentru evitarea aglomerației, în special în zona caselor de marcat. Măsura se adoptă în 48 de ore
– Articolul 7. Se aprobă desfășurarea reuniunilor de sub 200 de persoane fără avizul DSP.
– Articolul 8. Se aprobă transmiterea unei circulare către instituțiile publice și private în vederea analizării posibilității desfășurării muncii la domiciliu pentru o parte din personal.
– Articolul 9. La nivel național autoritățile intensifică acțiunile preventive în spații publice – gări, autogări, piețe, pentru conștientizarea populației să respecte măsurile de sănătate publică.
Măsuri fără precedent se iau şi în sistemul penitenciar, unde în prezent sunt închişi peste 20 de mii de deţinuţi.
Rudele lor vor avea interdicţia de a pătrunde în sectoarele de vizită, dacă prezintă simptome specifice sau dacă au fost de curând în ţările în care s-au înregistrat infectări cu noul coronavirus.
Sursa: stirileprotv.ro