Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   R. Moldova a ratat pentru…

R. Moldova a ratat pentru 0,2 secunde o medalie la campionatul european de canoe

Dubloul Oleg Tarnovschi – Mihai Chihai s-a clasat pe locul 4 la Campionatul European de canoe pe distanța 1000 metri. Doar 0,2 secunde le-a lipsit să urce pe podium la Munchen.

Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova anunță că dubloul Oleg Tarnovschi – Mihai Chihai s-a clasat pe locul 4 la Campionatul European de canoe. La 500 de metri feminin, Maria Olărașu a ocupat locul 5.

Canoistul Serghei Tarnovschi va participa în două finale la Campionatul European din Germania. El a obținut calificarea în probele de 500 și 1000 de metri.
Serghei Tarnovschi s-a clasat pe locul doi în runda de calificare pentru proba de 1000 de metri, la care au participat alți cinci sportivi. A urmat cursa pe distanța de 500 de metri, în care Tarnovschi a fost cronometrat cu cel mai bun timp. Finalele vor avea loc pe 20 și 21 august.