Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Aur și argint pentru judocanii…

Aur și argint pentru judocanii din R. Moldova la Openul European de la Cluj

Judocanul moldovean Mihail Latîșev a câștigat Cupa Europei de la Cluj-Napoca, România, iar Nicon Zaboroșciuc s-a ales cu medalia de argint, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv.

Sportivul Mihail Latîsev, în vârstă de 19 ani, a cucerit titlul de campion absolut la categoria de greutate de -81 kg, printre seniori. „El s-a impus în forță, bine pregătit și cu caracter contra adversarilor din Franța, Italia, Slovenia și Olanda”, menționează Federația de Judo a R. Moldova.

În aceeași categorie de greutate, Nicon Zaboroșciuc a învins concurenții din Estonia, Muntenegru și Azerbaijan, cucerind medalia de argint.

Lotul Național de Judo a participat la Cupa Europeană Open seniori din Cluj- Napoca, Romania, în următoarea componență: