Principală  —  Ştiri  —  Social   —   Aur pentru R. Moldova la…

Aur pentru R. Moldova la turneul mondial de judo din Portugalia

În prima zi de concurs, sportivul Denis Vieru a cucerit titlul de campion absolut în limitele categoriei de 66kg la turneul mondial Grand Prix Portugal 2022, anunță Federația de Judo a R. Moldova. Sportivul s-a impus în fața adversarului din Elveția- Waizenegger Fredd, „cu două atacuri fantastice”.

Tot la categoria 66 kg, Radu Izvoreanu (19 ani) s-a clasat pe locul 7, fiind învins de mongolul Bayanmunkh Narm.

La Grand Prix Portugalia 2022, evoluează 300 de concurenți din 41 de țări. Evenimentul se desfășoară în perioada 28-30 ianuarie. Lotul Național la Judo SENIORI, sub conducerea antrenorului principal Valeriu Duminică, evoluează în următoarea componență :Foca Nicolae (-60 kg); Vieru Denis (-66 kg); Izvoreanu Radu (- 66 kg); Pelivan Petru (-73 kg); Osmanov Adil (-73 kg); Latisev Mihail (- 81 kg); Zaborosciuc Nicon (- 81 kg); Gotonoaga Dorin (-90 kg); Mocanu Iurie (-90 kg).