[VIDEO] Puțin dar pașnic. Primul marș al comunității LGBT din Republica Moldova a avut loc la Chișinău
Câteva zeci de persoane au mărșăluit pașnic în susținerea comunității LGBT din Republica Moldova. La acțiune au participat atât reprezentanți ai minorităților sexuale cât și susținători ai acestora. Manifestanții s-au adunat în fața ambasadei americane de la Chișinău de unde au pornit într-un marș spre Universitatea de Stat.
Cu toate că marșul a fost supravegheat de zeci de polițiști, participanții la acțiune au convenit să evite eventualele ciocniri provocate de contra-manifestanții care se aflau la fiecare intersecție. Aceștia au renunțat la traseul preconizat și au exclamat în stradă mesaje pro șanse egale în societate.
Acțiunea comunității LGBT a fost susținută și de ambasadorul Statelor Unite ale Americii, William Moser, de ambasadorul Suediei în Moldova, Ingrid Tersman, precum și de comisarul european pentru extindere, Štefan Füle. Organizatorii spun că sunt mulțumiți de modul în care a decurs activitatea, în special de acțiunile întreprinse de poliție pentru a le asigura buna desfășurare a marșului.
Tot astăzi, sute de enoriaşi din ţară, călugăriţe, preoţi, în frunte cu Mitropolitul Vladimir și-au manifestat nemulțumirea față de acțiunea comunității LGBT și au petrecut o rugăciune comună în scuarul Catedralei. Credincioșii au cerut autorităţilor să anuleze legea asigurării egalităţii şanselor, în caz contrar aceștia au avertizat că vor ieși zilnic în stradă.